Práčovňa Perto H+H www.perto.sk
Špina a textilný materiál
Všetky nežiadúce látky, ktoré sa na textile usadzujú, alebo do textilu prenikajú nazývame špinou. Špina zhoršuje vzhľad bielizne a jej stav po úžitkovej a zdravotnej stránke. Každý druh alebo kus bielizne je zašpinený iným druhom špiny a druh a stupeň zašpinenia je rozmanitý. Preto treba aspoň orientačne poznať z akých súčastí sa špina skladá a ako sa odstraňuje praním.
Špinu v bežnej práčovníckej praxi rozdeľujeme do štyroch základných skupín:
Skupina A: Organické a anorganické látky rozpustné vo vode
1,) cukry, sirupy, škrob, múka a močovina
2,) organické kyseliny, napr. z ovocia
3,) bielkoviny, krv, hlien, hnis
4,) anorganické látky, napr. soli.
Skupina B: Anorganické látky nerozpustné vo vode
1,) cement, omietky, sadza
2,) zemitý materiál – hlina, prach
Skupina C: Nepolárne organické látky nerozpustné vo vode.
1,) minerálne oleje, mazacie vazelíny, vykurovací olej, asfalt, smola
2,) nátery a laky
3,) neutrálne živočíšne a rastlinné tuky.
Skupina D: Organické polárne látky nerozpustné vo vode
1,) mastné kyseliny, ktoré sa vyskytujú v tukoch a iné mastnoty obsiahnuté aj v pote
Okrem týchto zložiek sa v špine pravidelne nachádza aj voda. Zložky špiny zatriedené v skupine A sú vo vode rozpustné a ľahko sa pri praní z bielizne odstraňujú. Pranie je jednoduché a nevyžaduje veľkú pozornosť.
Zložky špiny zo skupiny B sú vo vode nerozpustné. Sú to väčšinou tuhé látky. Pracie prostriedky ich v roztoku dispergujú-rozkladajú. Túto špinu odstraňujeme najmä mechanickým pôsobením.
Zložky skupiny C sú nepolárne organické látky ako petrolej, minerálne oleje, tuky asfalt, decht a pod. Tieto látky sú odolné proti pracím prostriedkom. Mnohé látky, ktoré zapríčiňujú škvrny sa praním neodstránia a odstraňujú sa miestnym detašovaním, no nie vždy úspešne.
Zložky špiny zo skupiny D sú vo vode nerozpustné, sú to polárne organické látky ako mastné kyseliny, rastlinné a živočíšne oleje a tuky. Pôsobením alkálií, ktoré sa nachádzajú v pracích prostriedkoch prechádzajú na látky vo vode rozpustné a tým pádom odpierateľné.
Čo treba vedieť o znečistení?
Pri odstraňovaní nečistoty praním je problematické odstrániť prach, častice pigmentu, sadze, silikáty a oxidy hlinité, pretože sú do veľkej miery nerozpustné
vo vode. Pri ich odstraňovaní hrá významnú rolu tvar a veľkosť častíc. Podľa výskumov, ktoré previedli Gotte/Kling a Mahl (1), je možné pigmenty s časticami menšími ako 0,2 mikrónov odstrániť len veľmi ťažko.
Okrem toho, že špina na povrchu lipne mechanicky, hrajú dôležitú úlohu predovšetkým sorpčné väzby založené na Van der Waalsových a elektrostatických príťažlivých silách (1).
Ak ide o tvar častíc – guľovitý alebo plochý, lístkový – je potrebné prekonať rozdielny odpor pri lipnutí nečistoty. Vzhľadom k väčšiemu povrchu majú nečistoty lístkového tvaru väčšiu styčnú plochu s textilným vláknom so silnejšími absorpčnými schopnosťami ako častice guľovitého tvaru.
Typickým problémom z praxe sú v tejto súvislosti tzv. cementové škvrny, ktoré pozná každá práčovňa. Nepozornosťou, napr. keď je textil potiahnutý po podlahe, sa do spojov vlákien votrú najjemnejšie cementové pigmenty. Ak je ešte k tomu podlaha vlhká, vlákna nasajú pigment veľmi hlboko do spórov, odkiaľ sa ho už v podstate nedá odstrániť. Pigment sa stane súčasťou vlákna a škvrna sa stáva odolnou aj opakovanému silne alkalickému praniu.
Dúfam, že Vám tento blog aspoň s časti pomôže pri Vašich každodenných starostiach prania, žehlenia a spracovania bielizne.
Patrik Halo
Práčovňa Perto H+H
www.perto.sk
Celá debata | RSS tejto debaty